piątek, 14 lipca 2017

Pierwsze zdjęcia od uczestników

Poniżej zamieszczam zdjęcia o. Tomasza Pękali OP. Mam nadzieję, że to tylko początek zdjęć i relacji uczestników naszej sesji :)

Poniedziałek, wizyta w Muzeum Rockefellera:


Środa, przy sadzawce Betesda:





O. Paweł wyjaśnia, jak owocnie korzystać ze zbiorów biblioteki


Czwartek, wizyta w Davidson Center, wykopaliska przy południowej ścianie placu świątynnego:



Proza codzienności, czyli wykłady:





A w piątek musieliśmy przejść prawdziwą Gehennę...



Historia Bożego Grobu

Oto film, który warto obejrzeć przed niedzielnym zwiedzaniem Bazyliki Zmartwychwstania:





.

czwartek, 13 lipca 2017

Wieści z Jerozolimy

Wszyscy uczestnicy szczęśliwie dotarli do Ecole Biblique. A od poniedziałku rano wzięliśmy się ostro do pracy. Nie ma nawet kiedy wrzucać nowych postów na blog.

Na zachętę proponuję kilka zdjęć z poniedziałkowej wizyty w Muzeum Izraela:







piątek, 7 lipca 2017

Praktyczne informacje

Wszyscy już nam podali daty i godziny swego przylotu. Bardzo dziękujemy! Dzięki temu będziemy mogli się dobrze przygotować na Wasze przyjęcie.

W Waszych wiadomościach pojawiło się kilka pytań:

- Czy są ręczniki?
- Tak

- Czy będzie dostęp do internetu?
- Tak

- O której będziemy wstawać?
- Zajęcia będziemy rozpoczynać zazwyczaj około 8:00. Właśnie dopracowujemy szczegóły. Kiedy przyjedziecie, otrzymacie plan naszej sesji. Śniadanie jest serwowane od 6:00.

- Czy będzie gorąco?
- Tak. Bardzo. Prognozę pogody dla Jerozolimy można znaleźć na stronie Israel Meteorological Service oraz tutaj. Nie zapomnijcie wziąć kapelusza i kremu z filtrem UV.

- Czy trzeba wziąć coś specjalnego?
- Przydadzą się buty do chodzenia w wodzie oraz latarki (Kanał Ezechiasza). Jeśli nie macie latarek, nie kupujcie specjalnie na ten wyjazd. Jakoś sobie poradzimy.

Po przylocie czeka Was kontrola paszportowa.
Nie zapomnijcie wziąć ze sobą małej niebieskiej karteczki, jaką otrzymacie od urzędnika. To jest Wasza wiza turystyczna do Izraela.

Bezpiecznych lotów!






poniedziałek, 3 lipca 2017

Jak się dostać z lotniska w Tel Awiwie do klasztoru?

Najlepszym i chyba najwygodniejszym sposobem dojechania do Ecole Biblique z lotniska w Tel Awiwie jest bus Nesher.

Po przejściu kontroli paszportowej i odebraniu bagażu wyjdziecie do hali przylotów. Następnie należy wyjść na zewnątrz terminala przez środkowe wyjście oznaczone numerem 02. Przy pierwszej jezdni po prawej stronie zobaczycie busy, które wyglądają tak:



Należy podejść i zapytać o dojazd do Jerozolimy na adres "Nablus Road 6, Ecole Biblique". Co prawda parę lat temu władze miejskie zmieniły numer naszej posesji na 83-85, ale Nesher ciągle używa starego numeru 6. Kierowca zawiezie Was pod samą bramę klasztoru. Cena za przejazd to 64 szekle. Można płacić kierowcy również w dolarach lub euro - wychodzi to ciut drożej, bo 20 dolarów lub 20 euro od osoby.

.

piątek, 30 czerwca 2017

Już niedługo się spotkamy

Czas więc spojrzeć, jak będzie wyglądała nasza praca :)

Poniżej znajdziecie plan naszych zajęć podczas spotkanie "Biblia w Jerozolimie - Jerozolima w Biblii". Jerozolima to miasto nieustannych zaskoczeń, więc może się tak zdarzyć, że będą konieczne jeszcze jakieś drobne zmiany.

Poniedziałek, 10.07.
Ziemia
wykłady:
•  Chronologia
•  Geografia Ziemi Obiecanej
•  Sąsiedzi starożytnego Izraela: Egipt, Fenicja, Assyria, Filistea, Edom, Moab, Ammon
zwiedzanie: Muzeum Izraela
Msza: Bazylika św. Szczepana

Wtorek, 11.07.
Miasto
wykłady:
•  Od miasta Kananejskiego po teologię Niebieskiej Jeruzalem
•  Jezus nad Sadzawką Siloam – komentarz do J 7
•  wstęp do topografii Jerozolimy
zwiedzanie
Miasto Dawida, kanał Ezechiasza, sadzawka Siloam
Msza: kaplica ad Coenaculum, 8:30

Środa 12.07.
Świątynia
wykłady:
•  Świątynie Starego Testamentu: od realiów historycznych po teologię
•  Świątynie eschatologiczne: od Ezechiela po Ewangelię św. Jana
•  topografia i historia Wzgórza Świątynnego
zwiedzanie: Wzgórze Świątynne (przed południem)
Msza: kościół św. Anny, 11:30

Czwartek 13.07.
Upadki Jerozolimy
wykłady:
•  Jerozolima podbita: kontekst księgi Jeremiasza i teologia przegranych
•  I Wojna Żydowska i apokaliptyczne teksty Ewangelii
zwiedzanie: Davidson Center, Wall Tunnel
Msza: Kaplica Biczowania, 9:00

Piątek 14.07.
Męka Pańska
wykłady:
•  Postać Sługi Pańskiego u Izajasza
•  Topografia i teologia ewangelicznych opisów Męki
zwiedzanie: Sadzawka Struthion, Bethesda, od Doliny Cedronu po Gehennę
Msza: Getsemani, Grota Pojmania, 9:00

Sobota 15.07.
Narodziny Mesjasza
wykłady:
•  Historia i teologia postaci Dawida: rozwój teologii Mesjasza = Chrystusa
•  Ewangelie narodzin Jezusa i ewangelia dzieciństwa
zwiedzanie: Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem
Msza: kaplica św. Hieronima, 16:00

Niedziela 16.07.
Groby i pusty grób
wykłady:
•  Od Szeolu do wiary w zmartwychwstanie
•  Zmartwychwstanie Jezusa: realia i ich teologiczne opisanie w NT
•  wstęp do historii Bazyliki Bożego Grobu
zwiedzanie: "grobowce królewskie" na terenie Ecole Biblique; Bazylika Bożego Grobu
Msza: ołtarz Ukrzyżowania na Golgocie, 7:30

Wkrótce informacje o tym, jak dojechać z lotniska w Tel Awiwie do naszego klasztoru w Jerozolimie. Stay tuned!



czwartek, 22 czerwca 2017

Jerozolimy Pisma

O. Łukasz Popko OP opublikował właśnie na łamach Tygodnika Powszechnego artykuł o Jerozolimie. Myślimy, że będzie to dobre wprowadzenie do Waszego pobytu w Świętym Mieście.

Tekst artykułu znajdziecie TUTAJ


środa, 1 marca 2017

Jak przylecieć?

Podróż z Polski do Izraela i Palestyny jest możliwa właściwie jedynie drogą lotniczą. Z polskich lotnisk operuje regularnie czterech przewoźników oferujących bezpośrednie loty do Izraela:





Warto zauważyć, że LOT ostatnio bardzo poszerzył swoją ofertę połączeń do Izraela. Od połowy czerwca do końca października będzie latał do Tel Awiwu bezpośrednio nie tylko z Warszawy, ale także z Wrocławia, Poznania, Gdańska i Lublina.

Ryanair póki co nie lata z Polski do Tel Awiwu, lecz na lotnisko w Owdzie na południu Izraela, ok. 4 godziny jazdy samochodem od Jerozolimy. Nie jest to więc najlepsza oferta lotu na naszą sesję - no chyba że ktoś chciałby przy okazji na parę dni zatrzymać się w Ejlacie nad Morzem Czerwonym.

Inne linie lotnicze oferują z polskich lotnisk połączenia do Tel Awiwu z przesiadkami. Warto sprawdzić oferty Austrian, Lufthansy, Swiss czy też Turkish. Podróż będzie dłuższa, ale czasem można trafić na dobre ceny.

Przy wyszukiwaniu połączeń można skorzystać z serwisów, które porównują ceny biletów w różnych liniach. Są to na przykład Skyscanner albo Kayak.

Czy wiecie, że bodaj pierwszą europejską linią lotniczą, która otworzyła stałe połączenie na lotnisko w Lyddzie (dzisiejsze lotnisko Ben Guriona, gdzie wylądujecie), był polski LOT? Polskie samoloty latały tu już od 1937 roku z Warszawy z międzylądowaniami we Lwowie, Czerniowcach, Bukareszcie, Sofii, Salonikach, Atenach i na wyspie Rodos. Trasę tę możecie zobaczyć TUTAJ. Pierwotnie latały dwunastoosobowe maszyny Lockheed L-10 Electra, które potrzebowały 9 godzin i 50 minut samego lotu z prędkością przelotową 306 km/h. Do czasu podróży należy oczywiście doliczyć międzylądowania i postoje. Dla porównania Wasz bezpośredni lot potrwa niecałe 4 godziny :)

Już w roku 1938 zaczęły latać najnowocześniejsze wtedy Lockheedy L-14 Super Electra, które zabierały na pokład 14 pasażerów. Super Electry były też szybsze niż ich poprzedniczki. Przy prędkości maksymalnej 402 km/h i większym zasięgu (do 3420 km) mogły pokonać trasę w nieco ponad 7 godzin i tylko z jednym międzylądowaniem. Dla porównania Wasz samolot będzie leciał z prędkością przelotową ok. 850 km/h.

niedziela, 22 stycznia 2017

O czym pomyśleć przed przylotem?

Wszyscy, którzy znaleźli się na liście uczestników, otrzymali już potwierdzenia udziału i wpłacili zaliczki. Tych z kolei, którzy byli na liście rezerwowej, zapraszamy na sesje, które mamy zamiar organizować w kolejnych latach.

Ostateczna lista uczestników obejmuje 17 osób. Zamieszkacie w pokojach gościnnych klasztoru dominikanów w Jerozolimie. Czas spędzony tutaj w lipcu będzie więc nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy o Świętym Mieście, ale także doświadczeniem rytmu życia w klasztorze, którego główną misją jest działalność naukowa. Będziecie też mieli możliwość korzystania z zasobów biblioteki École Biblique et Archéologique Française (katalog znajduje się tu: http://biblio.ebaf.edu)

Czas więc zabrać się za praktyczne przygotowania do udziału w naszej lipcowej sesji. Pierwsza i bardzo ważna sprawa: Izrael wymaga, żeby paszport osoby wjeżdżającej do tego kraju był ważny przez co najmniej 6 miesięcy po planowanej dacie wyjazdu. Bardzo tego pilnują. Sprawdźcie, proszę, datę ważności paszportu. Jeśli mija ona przed styczniem 2018, trzeba będzie zrobić nowy paszport.

Kolejna sprawa to pogoda. Lato jest tu suche i bardzo słoneczne. Ponieważ wiele czasu spędzać będziemy w terenie, należy koniecznie zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy (najlepiej z dużym rondem, które ochroni kark) oraz krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem (co najmniej SPF 30, a dla osób ze skórą wrażliwą SPF 50). Nieodzownym akcesorium podczas naszych spacerów będzie również butelka wody. Albo dwie butelki. Nie musicie ich jednak przywozić z Polski :)

W kolejnym poście napiszę o tym, jak szukać połączeń lotniczych.

Na dole strony znajdziecie okienko: "Śledź przez e-mail". Sugeruję, żebyście podali tam swój adres. Wtedy o każdej nowej informacji pojawiającej się na blogu zostaniecie poinformowani mailowo.

.